Tacca integrifolia

 

  • Bylina (dorasta do 1 m wysokości)

  • Stanowisko półcieniste i cieniste

  • Podlewanie obfite

  • Minimalna temperatura: około 15°C (kłącze w ziemi może przetrwać spadek temperatury do około 3-5°C)

  • Nadaje się do uprawy doniczkowej

  • Pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych lasów deszczowych Azji Środkowej.

20210126-_DSC0647.jpg

O ROŚLINIE

Tacca integrifolia to roślina zielna wyrastające z grubego, cylindrycznego kłącza. Blaszki liściowe osadzone są na długich łodygach i mają kształt eliptyczny długości około 50 na 20cm, ze zwężającymi się podstawami i smukłymi spiczastymi końcami. Kwiatostan ma około 55cm długości i jest zwieńczony parą przylistków, szerokich i wyprostowanych, białych z fiołkoworóżowymi żyłkami. Wśród pojedynczych kwiatów, które są ułożone w baldachim, znajdują się zmodyfikowane długie, nitkowate przylistki. Okwiat jest rurkowaty i fioletowoczarny, o długości od 1 do 2 cm, z dwoma okółkami po trzy płaty okwiatu. Kwiaty wytwarzają słodki piżmowy zapach, który przyciąga zapylacze, przede wszystkim muchy. Po zapyleniu łodyga pochyla się, a rozwijające się owoce spoczywają na ziemi. Mięsiste jagody mają matowy kolor z miękkim galaretowatym miąższem. Nasiona są roznoszone przez gryzonie i inne małe ssaki, które żywią się owocami Taccy. 

UPRAWA

Rośliny uprawia się głównie ze względu na kwiaty, które pojawiają się w najcieplejszych miesiącach roku. Rośliny zwykle zaczynają kwitnąć po wypuszczeniu co najmniej pary pełnowymiarowych liści i mogą kwitnąć do ośmiu razy w ciągu sezonu wegetacyjnego. Kwiaty należy pozostawić na roślinach, ponieważ jako kwiaty cięte są bardzo nietrwałe.

Jeśli chodzi o uprawę, to rośliny wymagają podobnych warunków do tych, które preferują storczyki: wysoka wilgotność, dobry przepływ powietrza i umiarkowane oświetlenie. Mogą dobrze rosnąć w doniczkach w pomieszczeniach, o ile sprosta się ich wymaganiom.

Światło
Tacca pochodzi z azjatyckich lasów deszczowych, gdzie rośnie w cienistym podszycie. Uprawiana we wnętrzach roślina potrzebuje umiarkowanego do jasnego światła, chociaż nie powinna być wystawiana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Podłoże
Roślina preferuje luźną, dobrze przepuszczalną i żyzną glebę. Do uprawy doniczkowej zaleca się użycie mieszanki do orchidei lub mieszanki perlitu i podłoża do roślin doniczkowych na bazie torfu.

Podlewanie
Rośliny wymagają podłoża równomiernie wilgotnego, ale niemokrego. W okresie wegetacji zaleca się podlewanie rośliny dwa razy w tygodniu. W miesiącach zimowych można pozwolić podłożu lekko przeschnąć.

Temperatura i wilgotność powietrza
Tacca może rosnąć na zewnątrz przez cały rok w klimacie tropikalnym, ale nie radzi sobie dobrze, gdy temperatura spadnie w okolice 0 °C. Preferuje temperatury w zakresie od 20 do 30 °C. Dodatkowo roślinę należy chroniony przed wiatrem (w tym nawiewami powietrza/klimatyzacją w pomieszczeniach), który może uszkodzić liście.

Tacca lepiej rozwija się w pomieszczeniach o wyższej wilgotności na poziomie 70-90%. Poziom wilgotności powietrza można zwiększyć przez regularnie spryskiwanie liści rośliny lub umieszczając doniczkę na wypełnionej kamykami tacy z wodą.

Nawożenie
Roślina wymaga umiarkowanego nawożenia. 

W okresie wegetacyjnym (od wiosny do jesieni) zaleca się nawożenie co dwa tygodnie, pokarmem dla roślin doniczkowych lub nawozem do orchidei. Alternatywnie dobrze sprawdzi się nawóz o przedłużonym działaniu np. Osmocote.

Rozmnażanie
Taccę można rozmnażać z nasion lub przez podział kłącza. Należy mieć na uwadze, że nasiona kiełkują długo i z wielkim trudem w warunkach domowych.  

Kłącza dzielimy zazwyczaj wiosną lub jesienią.

Sadzenie i przesadzanie
W uprawie roślin Tacca zaleca się coroczną zmianę podłoża. Stosujemy bogatą, dobrze przepuszczalną mieszankę ziemi ogrodowej z domieszką perlitu lub drobno zmielone podłoże do storczyków. Wybieramy szeroką, płytką doniczkę odpowiednią do wielkości rośliny. Dobrze sprawdzą się gliniane doniczki z odpływem.

Jeśli trzeba przesadzić roślinę, która przerosła pojemnik, najlepiej zrobić to wiosną, zanim zacznie się sezon wegetacyjny.

Należy unikać przesadzania roślin w okresie kwitnienia. Jeśli kłącze są już silnie rozwinięte, wtedy zalecany jest ich podział. Podczas przesadzania można również przycinać starsze kłącza, liście i korzenie.

20210126-_DSC0641.jpg