Co jest na tym zdjęciu? Rozwiązanie 'fejsbukowej' zagadki.

Ostatnio na tropikalnym Facebooku pojawiło się zdjęcie, które zrobiłam jakiś czas wcześniej w Singapurskim Ogrodzie Botanicznym. W moim komentarzu padło również pytanie o to, jakie rośliny rozpoznajecie na obrazku. Nadszedł czas, żeby powiedzieć Wam, co ja dostrzegłam w tej plątaninie tropikalnych liści i pędów. Na początek należy się Wam małe techniczne wyjaśnienie. Rośliny nie były podpisane, więc z mojej strony próba nazwania ich to jedynie przypuszczenia, co prawda w dużej mierze graniczącej z pewnością...ale zawsze... głowy sobie odciąć za nazwy nie dam. Wiem, jak skomplikowane jest prawidłowe rozpoznanie tropikalnych roślin. Często przyporządkowanie ich do danego gatunku wymaga skrupulatnych badań DNA, które trwają całymi miesiącami i skutkuje bólami głowy i różnymi zgryzotami u botaników. Dlatego moja lista ograniczy się do przyporządkowania roślin do konkretnego rodzaju, a nie bardziej szczegółowo, do gatunku. Zdjęcie w całej okazałości prezentuje się tak.

Singapore Botanic Garden

Oto które z roślin udało mi się rozpoznać na zdjęciu.

Ogród Botaniczny w Singapurze
Lista roślin

Z tej listy, roślinami, które można często spotkać w polskich kwiaciarniach czy centrach ogrodniczych są: Monstera, Schefflera (chociaż innego gatunku niż ta na zdjęciu), Episcia, Salaginella, Spathiphyllum (czyli skrzydłokwiat), Asplenium (popularny rodzaj paproci) oraz Neoregelia zwana często bromelią, a także różne gatunki storczyka Dendrobium. Plumeria i Melaleuca to bardzo popularne w tropikach rośliny. Szczególnie Plumeria, zwana tez Kwiatem Lei lub Frangapani, to uwielbiane pod każdą tropikalną szerokością geograficzną kwitnące i pachnące drzewo.

Na koniec mam jeszcze dwa inne ujęcia tego miejsca, tak aby rzucić odrobinę światła na ten piękny, kipiący zielenią zakątek Ogrodu Botanicznego.

Ogród Botaniczny w Singapurze

Ogród Botaniczny w Singapurze

Jeśli dostrzegacie na zdjęciu rośliny, które ja przegapiłam albo nie umiałam nazwać, to dajcie znać w komentarzach! Oczywiście, tych wszystkich którzy jeszcze nie polubili florowego facebooka serdecznie zapraszam do lajkowania i obserwowania profilu.

Do następnego!

xoxo