Jak pielęgnować begonie doniczkowe.

O ile begonie ogrodowe całkiem nieźle radzą sobie w naszym klimacie, o tyle gatunki doniczkowe bywają problematyczne i potrafią dać się właścicielom we znaki. Jak więc o nie dbać, żeby pięknie zdobiły domowe parapety? Poniżej garść przydatnych faktów i praktycznych porad jak sobie radzić z tymi pięknymi roślinami.

Jak pielęgnować begonie doniczkowe

Zalety i wady begonii doniczkowych.

  • W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian i bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie, to chyba ich największy plus.

  • Świetnie sprawdzają się w miejscach zacienionych, gdzie inne rośliny niekoniecznie dają sobie radę.

  • Niektóre odmiany są niezwykle dekoracyjne i stanowią przepiękną ozdobą wnętrz.

  • Begonie przeznaczone do uprawy w mieszkaniach są niezwykle wymagające i z całą pewnością są roślinami dla bardziej zaawansowanych ogrodników.

  • Błędy w podlewaniu, zbyt niska wilgotność powietrza czy zbyt intensywne światło mogą powodować widoczne uszkodzenia na liściach, co znacznie obniża wartość dekoracyjną roślin.

Kilka faktów o begoniach, o których warto pamiętać.

  • Begonie pochodzą z obszarów o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Czyli z obszarów gdzie nieprzerwanie przez cały rok panuje wysoka temperatury i jeszcze wyższa wilgotność. Odmiany dostępne w sprzedaży dobrze znoszą temperatury pokojowe, ale z niską wilgotnością powietrza (szczególnie zimą) nie radzą sobie zbyt dobrze.

  • Większość begonii w swoim naturalnym środowisku to rośliny najniższego piętra roślin lasów deszczowych. Begonie rosnąc pod koronami drzew, mają ograniczony dostęp do światła słonecznego, stąd ich umiejętność radzenia sobie w ciemniejszych pomieszczeniach.

  • Podłoże, w którym rosną begonie w lasach deszczowych, składa się przede wszystkim z materii organicznej: opadłych liści i resztek roślinnych.

  • Begonie o ozdobnych liściach to byliny kłączowe. Podobny typ wzrostu ma np. konwalia majowa.

  • Wiele gatunków begonii to niewielkich rozmiarów, wiecznie zielone byliny. W tropikalnym lesie można spotkać także begonie, które są niewielkimi krzewami, pnączami, a także epifitami rosnącymi na gałęziach drzew.

Begonie o ozdobnych liściach.

Jak dbać o begonie doniczkowe?

Gdzie najlepiej postawić begonie w mieszkaniu?

Begonie najlepiej będą rosły na parapecie okiennym od strony wschodniej, nieco mniej będą zadowolone z tego wychodzącego na północ. Zdecydowanie nie powinniśmy narażać begonii na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego odradzałabym mocno nasłonecznione parapety od strony południowej lub zachodniej.

Jeśli na liściach, bezpośrednio skierowanych w stronę okna, pojawią się rozległe, suche i brązowe plamy, będzie to oznaczało, że roślina została poparzona. Należy ją jak najszybciej przestawić w bardziej zacienione miejsce. Pamiętajcie również, żeby podlewając begonie nie moczyć i zraszać im liści. Jeśli jednak na liściach znajdą się krople wody, to zdejmijmy roślinę z parapetu, postawmy z dala od okna na kilka chwil i dajmy im spokojnie przeschnąć. Jest to szczególnie ważne w lecie, kiedy słońce jest najintensywniejsze.

Jaka temperatura jest optymalna dla begonii o ozdobnych liściach?

Większość begonii świetnie rośnie w temperaturze pokojowej. Wiosną i latem optymalna temperatura to 15-22ºC. W okresie zimowym temperatura może być nieco niższa, lecz nie powinna spadać poniżej 12ºC.

Jak często podlewać begonie doniczkowe?

W sezonie wiosenno-letnim begonie wymagaj obfitego podlewania, w zimie podlewamy rośliny umiarkowanie. Begonie bardzo źle znoszą przesuszenie podłoża i jeśli chociaż raz zapomnimy je podlać na czas, na pewno to odchorują.

Także obfite podlewanie nie oznacza trzymania roślin w doniczkowym bagienku. Po kilkudziesięciu minutach od podlania należy opróżnić podstawkę doniczki z nadmiaru wody.

Do podlewania begonii dobrze jest używać przegotowanej i ostudzonej do temperatury pokojowej wody. Taka woda świetnie się sprawdzi zamiast kranówki, która często nie jest najlepszej jakości.

Liście begonii

Jak często i jaki nawóz stosować?

W okresie od wiosny do jesieni, co dwa tygodnie podlewamy rośliny nawozem mineralnym, wieloskładnikowym do roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. W uprawie begonii najlepiej sprawdzają się nawozy płynne, które rozcieńczamy wodą (według instrukcji na etykietce). Jeśli nie po drodze nam z systematycznością, to wtedy możemy posiłkować się nawozami o spowolnionym/przedłużonym działaniu. Oczywiście najlepiej będzie, jeśli wymieszamy granulat z ziemią w momencie przesadzania roślin do nowej doniczki. Jeśli akurat w danym sezonie nie planujemy tego zabiegu, to wystarczy posypać niewielką ilością 'kuleczek' ziemię wokół begonii. Zwróćmy uwagę na informacje od producenta, jak długo dany preparat działa, standardowo są to 3 lub 6 miesięcy. Po tym okresie zabieg nawożenia należy powtórzyć.

Co z wilgotnością powietrza?

Begonie są bardzo wrażliwe na niską wilgotność powietrza. Szczególnie niesprzyjający jest dla nich okres zimowy. Często się zdarza, że liście rośliny zasychają na krawędziach. Najlepszym sposobem na podniesienie wilgotności w bezpośrednim sąsiedztwie roślin jest ustawienie doniczek na podstawkach wysypanych keramzytem i nalanie do nich wody. Trzeba pamiętać o tym, aby keramzyt nigdy całkowicie nie wysechł. Szczególnie ważne w okresie zimowym jest to, aby rośliny nie stały w przeciągu, ponieważ zwiększony ruch powietrza powoduje obniżenie wilgotności.

Przesadzanie begonii do nowej doniczki.

Kiedy begonia zaczyna szczelnie wypełniać doniczkę, nadchodzi czas na przesadzenie rośliny. Zabieg ten najlepiej wykonywać na wiosnę. Nowa doniczka nie powinna być znacząco większa od tej, w której w danym momencie rośnie nasza begonia. Begonie lubią podłoże bogate w materię organiczną. Świetnie sprawdzi się ziemia uniwersalna lub substrat torfowy. Ważne, aby podłoże miało odczyn kwaśny.

Dla zaawansowanych.

Optymalne pH dla begonii doniczkowych to 4,5 - 5,5.

NPK nawozu w proporcji 2:0,8:1,5.

Jeśli rośliny są zbyt wybujałe to w okresie od kwietnia do końca czerwca, można wykonywać zabieg uszczykiwania wierzchołków, w celu zagęszczenia ich pokroju.

Życzę Wam powodzenia w uprawie tych pięknych roślin, żeby były Waszą chlubą i dumą!

xoxo

a.