Singapore Garden Festival- Relacja cz. 2

NAJPIEKNIEJSZE ARANŻACJE KWIATOWE SGF 2016

Pokaz kwiatowych aranżacji "Floral Windows to the World" jest zawsze najbardziej wyczekiwaną i najchętniej odwiedzaną przez festiwalową publiczność atrakcją.

W konkursie biorą udział najbardziej znani i utytułowani floryści z całego świata.

W tej edycji swoje prace zaprezentowało czternastu twórców.

Tak jak w poprzednich odsłonach konkursu, każdy z zespołów otrzymał do zagospodarowania powierzchnię około 13 m² oraz budżet na realizację projektu w wysokości 10 tys. dolarów singapurskich (czyli około 25 tys. zł). Floryści na montaż swoich prac mieli siedem dni.

Każdy z zespołów mógł liczyć na fachową pomoc ze strony lokalnych szkół florystycznych, które zostały przydzielone im przez organizatorów. Pomoc studentów i kadry nauczycieli jest wyjątkowym ułatwieniem szczególnie dla zagranicznych zespołów, dla których wzięcie udziału w konkursie bywa dużym wyzwaniem logistycznym.

Dzięki ich pomocy nie muszą martwić się o odpowiednie materiały do realizacji projektu, odbiór i przechowanie elementów instalacji, które zazwyczaj są dostarczane na miejsce na kilka tygodni przed konkursem czy w końcu o dodatkowe ręce do pracy na kilka godzin przed przybyciem sędziów. Oczywiście obie strony czerpią korzyści ze współpracy. Studenci nabierają doświadczenia pomagając w realizacji projektów na międzynarodowej imprezie oraz mają możliwość podpatrzenia przy pracy najlepszych ludzi w tym zawodzi.

Tegoroczny konkurs wygrała aranżacja zatytułowana "Stretching Time" autorstwa amerykańskiej pary Natashy Lisitsa i Daniela Schultza.

Delikatna, ażurowa i pięknie dopracowana w najdrobniejszych szczegółach instalacja wzbudzała zachwyt na tle pozostałych propozycji. Lekki niedosyt pozostawiać może fakt, że floryści we wcześniejszych swoich pracach korzystali z podobnych rozwiązań i materiałów. Szkoda, że nie wyszli poza dobrze sobie znane rejony florystycznych poszukiwań. Bez wątpienia para florystów ma swój charakterystyczny i efektowny styl...i jak ta cała konstrukcja trzyma się na ścianach, to chyba tylko oni wiedzą. Oczywiście zasłużenie zdobyli złoty medal i odznaczenie "Best of Show".

Złoty medal konkursu otrzymał także pochodzący z Japonii Hideyuke Niwa za pracę zatytułowaną "Synesthesia".

Propozycje japońskich florystów są zazwyczaj minimalistyczne, ponadczasowe, harmonijnie zestrojone z naturą. Tak też było i tym razem, po prostu pięknie przemyślana i zrealizowana instalacja florystyczna.

Złoty medal otrzymał także Nicolaus Peters z Niemiec, za aranżacje "Floating Movements".

Ciekawa, przyciągająca wzrok kompozycja utrzymana w ciepłych barwach. Papierowe koła zostały wykonane za pomocą japońskiej techniki kirigami.

Srebrnymi medalami wyróżnione zostały prace:

 • Natalia Zhizhko z Rosji za kompozycje "Drop. Flower Capsule - Space For You"

 • Annette von Einem z Danii za pracę pt. "Fairytale" inspirowaną baśniami Hansa Christiana Andersena

 • Stef Adriaenssens z Belgii za pracę pt. "Perpetuum Mobile"

 • Kristin Voreland z Norwegii za aranżację zatytułowaną "Grandiflora"

Brązowymi medalami wyróżnione zostały prace:

 • Sofie Danielsson Söhr ze Szwecji za aranżacje zatytułowaną "Scandinavian Touch"

 • Li Hai Bo z Chin za kompozycję pt. "Photography Through My Eyes"

 • Tan Han Xiang z Singapuru za pracę pt. "The Message WIthin"

 • Marie Bittnerova z Czech za aranżację noszącą tytuł "Floral Window into Our Inner Space"

A tak prezentowały się prace niewyróżnione w konkursie:

 • Judy Law Guek Chu z Singapuru, praca zatytułowana "Galaxy Floristic"

 • Bernard Soh z Singapuru i kompozycja pt. "Ice Cave ... That Comes Alive"

 • Hyung Hak Kim z Korei, praca zatytułowana "Beyond nature"

Podsumowując tegoroczna edycję konkursu :

 • poziom wystawianych prac był bardzo wysoki, chociaż brakowało mi przysłowiowej wisienki na tym torcie, czegoś co naprawdę zrobiłoby na mnie wrażenie

 • nie jestem zwolenniczką wyróżniania aż tak wielu prac, uważam, że powinna liczyć się jakość, a nie ilość

 • singapurscy floryści pasjami oddają się marzeniom o śniegu i lodzie i nie boją się używać do tego celu styropianu, waty i poliuretanowych pianek.

 • Facebook
 • Pinterest
 • Instagram
© Floratropicana 2021 All Rights Reserved