Singapore Garden Festival - Relacja cz.1

Kolejna edycja Singapore Garden Festival już za nami. Wiele miesięcy przygotowań, dziewięć dni ogrodowego szaleństwa, cała masa kwiatowo - ogrodowych inspiracji. Oczywiście dla mnie to także świetna okazja, żeby poszaleć na festiwalowym markecie i kupić kilka ciekawych roślin.

O FESTIWALU

Festiwal odbywa się w Singapurze co dwa lata. Jest to pierwszy i jak dotąd największy międzynarodowy pokaz tropikalnej sztuki ogrodowej i kwiatowej w Azji. Do realizacji swoich projektów zapraszani zostają najwybitniejsi i najbardziej utytułowani architekci krajobrazów, floryści i ogrodnicy z całego świata. Standardem jest już to, że w Singapurze pojawiają się laureaci takich konkursów jak Chelsea Flower Show, Philadelphia Flower Show czy Hampton Court Palace Flower Show. W tej edycji swoje prace prezentowało 30 zaproszonych gości wraz ze swoimi zespołami.

Dla formalności tylko odnotuje, że na tegorocznej imprezie, tak jak i w poprzednich edycjach, Polacy nie startowali w żadnej kategorii. Wciąż czekam. Kto wie może za dwa lata.

Za najbardziej prestiżowe i wyczekiwane przez wszystkich są pokazy:

  • Landscape Show Gardens - realizacje projektów ogrodów,

  • Floral Windows to the World - aranżacje florystyczne,

  • Orchid Extravaganza - międzynarodowy konkurs oraz pokaz storczyków.

Poza trzema głównymi kategoriami konkursowymi odbywają się również pokazy takie jak:

  • roślinne aranżacje balkonów,

  • aranżacje florystyczne na stołach,

  • aranżacje roślinne w terrariach,

  • aranżacje ogrodów w wykonaniu studentów lokalnych uniwersytetów,

  • aranżacje ogrodów realizowane przez lokalne społeczności,

  • prezentacja bonsai.

Po raz drugi festiwal odbywał się na terenie parku Gardens By The Bay w samym centrum Singapuru.

NAJPIĘKNIEJSZE OGRODY SGF 2016

W tegorocznym konkursie na najpiękniejszy ogród brało udział 15 zespołów, które miały zaproponować koncepcję zagospodarowania 80 m² ogrodu. Konkurs zasłużenie wygrał projekt zatytułowany "The Treasure Box" autorstwa malezyjskiego architekta krajobrazu i ogrodnika Inch Lima. Ogród otrzymał także nagrodę "Horticulture Excellence" za najlepszą realizację / wykonanie.

Na mnie także ten ogród zrobił największe wrażenie zarówno pod względem koncepcji jak i idealnie dobranych roślin i wykonanych elementów małej architektury. Zdecydowanie najciekawszym elementem było zastosowanie roślin ryżu do wykonania wertykalnych nasadzeń na ścianach okalających ogród.

The Treasure Box SGF 2016
The Treasure Box SGF 2016
The Treasure Box SGF 2016
The Treasure Box SGF 2016
The Treasure Box SGF 2016
The Treasure Box SGF 2016
The Treasure Box SGF 2016

Projekt zatytułowany "Silence" autorstwa Andrew Wilsona oraz Gavina McWilliama z Wielkiej Brytanii również zrobił na mnie duże wrażenie, chociaż sama realizacja była dosyć rozczarowująca. Widać było, że Panowie niezbyt pewnie czuli się zakresie właściwego doboru roślin tropikalnych. Najwyraźniej projektanci skupili się na perfekcyjnym wykonaniu betonowej konstrukcji, zapominając odrobinę o tym, że realizują projekt ogrodu. Szkoda, bo była to koncepcja bardzo oryginalna, nowoczesna i nietuzinkowa.

Silence SGF 2016
Silence SGF 2016
Silence SGF 2016

Kolejną interesującą propozycją był ogród "The Sugarcane Maze" zaproponowany przez chińskiego projektanta Yu Kong Jiana specjalizującego się w ekologicznych projektach zagospodarowania przestrzeni.

Zaproponowane przez projektanta minimalistyczne rozwiązania, o ile były bardzo interesujące, o tyle nazbyt ekstrawaganckie i bardziej przypominało instalację artystyczną niż przestrzeń użytkową. W każdym razie nie potrafię wyobrazić sobie siebie odpoczywającej w tak zaaranżowanym ogrodzie. Na szczęście pokazy i konkursy rządzą się innymi prawami niż przydomowy ogródek, co nie zmienia faktu, że ten projekt cieszył oczy.

The Sugarcane Maze SGF 2016
The Sugarcane Maze SGF 2016

Tak prezentowały się pozostałe projekty realizowane w ramach konkursu.