Roślinne ciekawostki z tropikalnej szkółki

Kilka dni temu wybrałam się do Ogrodu Botanicznego w Singapurze, żeby odwiedzić stare kąty w ogrodowej szkółce roślin i poszperać w botanicznej kolekcji. Trafiłam na gorący okres, ponieważ Ogród Botaniczny szykuje się do największej wystawy ogrodniczej, określanej mianem azjatyckiego Chelsea. Impreza odbywa się w Singapurze raz na dwa lata i przyciąga wystawców, zwiedzających i miłośników tropikalnych roślin z całego świata. Praca wre, bo został już niecały miesiąc, na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik. Masowa produkcja roślin, które będą dekoracją festiwalu, idzie pełną parą, a zgranie wszystkiego w czasie jest nie lada wyzwaniem. Na szczęście botaniczna kolekcja rządzi się swoimi prawami i żadne festiwalowe zamieszanie szkód w jej szeregach nie czyni, dzięki czemu mogłam w spokoju pobuszować między roślinami.

Ogród Botaniczny posiada w swojej szkółce wiele rzadkich gatunków roślin, które nie są prezentowanych w części dla zwiedzających. Są to przede wszystkim rośliny, które botanicy przywożą z naukowych ekspedycji z różnych zakątków świata. To właśnie między innymi w tym miejscu opisuje się i nadaje nazwy nowym gatunkom roślin. Rośliny w kolekcji służą także jako materiał porównawczy czy też wzornik niezbędny do identyfikacji roślin. Kolekcja żywych roślin jest niezastąpionym uzupełnieniem Herbarium, czyli Zielnika, w którym botanicy gromadzą i systematyzują rośliny z całego świata (lub też te, w których dana placówka się specjalizuje).

Poniżej przedstawiam Wam kilka interesujących roślin, które możecie spotkać nie tylko w tropikalnych lasach, ale także w kolekcjach europejskich czy polskich ogrodach botanicznych.

Orchidantha grandiflora
Ta niepozorna roślinka należy do rodziny Lowiaceae i jest blisko spokrewniona z tak dobrze znanymi roślinami, jak imbir czy bananowiec. Ze względu na budowę kwiatu Orchidanthy są często mylone ze storczykami. Jednak w odróżnieniu od kwiatów storczyków charakteryzują się bardzo nieprzyjemnym zapachem, którym wabią owady zapylające, a konkretnie padlinożerne żuki.
Orchidantha grandiflora

Anthurium magnificum

Anturium nikomu nie trzeba przedstawiać to wszystkim dobrze znane rośliny doniczkowe, a także popularne kwiaty cięte. Anturia słyną jako idealne rośliny doniczkowe do stosowania w zacienionych pomieszczeniach, a wszystko dzięki temu, że naturalnym siedliskiem tych roślin jest podszycie lasów deszczowych.

Anthurium magnificum pochodzi z Kolumbii, a jego cechą charakterystyczną są bardzo dekoracyjnymi liśćmi, tutaj niestety trochę objedzone przez ślimaki.

Anthurium magnificum

Begonia microsperma

Ten gatunek begonii można spotkać w tropikalnych lasach środkowo-zachodniej Afryki. Nie tylko liście u tego gatunku są wyjątkowo dekoracyjne, także drobne żółte kwiaty stanowią o wyjątkowości tej begonii.

Begonia microsperma

Euryale ferox

Rozłożnia kolczasta / Eurjala kolczasta

Ta mało znana roślina wodna to azjatycka krewniaczka wiktorii królewskiej. Niestety nie tworzy liści o tak imponujących rozmiarach, jak wiktoria. Jej cechą charakterystyczną jest fioletowe zabarwienie spodniej strony liści. W Polsce możecie podziwiać tą roślinę m.in. w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie.

Euryale ferox Rozłożnia kolczasta / Eurjala kolczasta

Euryale ferox Rozłożnia kolczasta / Eurjala kolczasta

Victoria amazonica

Wiktoria królewska

Wyżej wspominana wiktoria królewska, królowa wszystkich roślin z rodziny grzybieniowatych (Nympheaceae). Roślina pochodzi z Ameryki Południowej. Jej ogromne liście z pewnością rozpoznaje każdy miłośnik tropikalnych roślin. Wielkość pojedynczego liścia w sprzyjających warunkach dochodzi do 2 m średnica, a jego wyporność jest tak duża, że może bez problemu unieść na swojej powierzchni dorosłego człowieka.

Victoria amazonica, Wiktoria królewska
Victoria amazonica, Wiktoria królewska

Hedychium coronarium

Hedychium koronowe
Kolejny krewniak imbiru i kurkumy. Hedychium pochodzi z pogórza Himalajów, jednak jest popularne i uprawiane w wielu tropikalnych rejonach świata. Na Hawajach rośliny Hedychium poczuły się tak dobrze, że są uznawane za bardzo dokuczliwe chwasty, natomiast na Kubie kwiat tej rośliny zyskał miano "kwiatu narodowego". Hedychium jest też rośliną uprawną, z której pozyskuje się olejki zapachowe do wyrobu perfum.
Hedychium coronarium

Schefflera

Szeflera

Kolejna roślina, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Od wielu lat króluje w rankingach popularności roślin doniczkowych. Popularne są odmiany o złotych i biało brzeżonych liściach. Nietknięte rękoma hodowców rośliny, które możecie oglądać na zdjęciach poniżej, pochodzą z tropikalnych, wietnamskich lasów. Zdecydowanie nie wyglądają tak dekoracyjnie, jak te dobrze znane nam odmiany, ot zwykłe leśne chaszcze.

Schefflera, Szeflera

Schefflera, Szeflera

Adansonia digitata

Baobab afrykański

Także baobaby zna każdy, ale tylko nieliczni mają okazję oglądać je na własne oczy. Zanim baobab stanie się okazałym i majestatycznym drzewem, symbolem afrykańskich sawann musi wykiełkować z maleńkiego nasiona. Na tym etapie swojego życia baobaby wyglądają tak jak na poniższym zdjęciu...czyli zdecydowanie nie przypominają tego, czym staną się już po kilku latach.

Adansonia digitata, Baobab afrykański