• Facebook - Grey Circle
  • Instagram - Szary Koło

Najchętniej czytane

Najnowsze wpisy

Szukaj na blogu

Zostań mistrzem kwiatowych aranżacji, czyli kilka wskazówek jak stworzyć idealną kompozycję roślinną

Niezależnie od tego, czy planujemy rozświetlić taras letnimi kolorami czy nosimy się z zamiarem urozmaicenia ogrodu o kilka kwiatowych akcentów, świetnym rozwiązaniem będą rośliny w donicach. Niestety, wrzucając byle jak przypadkowe rośliny do doniczek, na sukces raczej nie mamy co liczyć. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów na to, jak wykreować idealnie zbalansowaną i harmonijną aranżację. Wystarczy kierować się kilkoma sprawdzonymi sposobami doboru roślin i donic, tak aby osiągnąć mistrzostwo w tworzeniu przepięknych kompozycji.

1.

Jeśli kompozycja będzie składała się z kilku donic ustawionych blisko siebie, starajmy się, aby były w podobnym stylu i kolorze (nie muszą być identyczne). Zbyt duża różnorodność będzie prowadziła do chaosu i wprowadzi wrażenie bałaganu.

2.

Zanim wybierzesz odpowiednie donice pora zastanowić się, jaki charakter ma miejsce, w którym je umieścisz. Zdecyduj czy lepiej będzie pasowało tradycyjne, czy nowoczesne wzornictwo. Kreowałeś ogród na podobieństwo formalnych ogrodów Wersalu? Renesansowy ogród włoski? Może stylem przypomina mały, wiktoriański ogródek? Świetnie, w którąkolwiek stronę nie powędrują Twoje skojarzenia, na pewno uda się znaleźć i dopasować odpowiednie doniczki, a to jeden z kroków do sukcesu.

3.

Myśl o donicach jak o rzeźbach, ogrodowych dziełach sztuki. Donice mogą być pięknym, artystycznym dodatkiem do roślin i otoczenia, w którym je umieścimy. Wykorzystaj ich potencjał. Zwróć uwagę na wielkość, kształt, kolor, materiał, z którego są wykonane. Czasami pozostawienie jednej pustej donicy w kompozycji może być tak samo interesującym co i zaskakujących rozwiązaniem.

4.

Wybierz główny punk programu, czyli roślinę, którą obsadzisz w roli głównej i wokół, której będzie można zbudować pozostałe elementy kompozycji. Możesz to być zarówno roślina o dekoracyjnych liściach, jak i przyciągających wzrok pięknych kwiatach, owocach czy korze.

5.

Podejmij decyzję czy wolisz stworzyć prostą, minimalistyczną kompozycje z pojedynczą, ale efektowną rośliną czy bardziej skłaniasz się ku kaskadzie form i kolorów. Przemyśl, ile czasu jesteś w stanie poświecić swoim roślinom. Bogata kompozycja, wykorzystująca wiele roślin będzie wymagała więcej czasu i pielęgnacji.

6.

Zastanów się, czy wolisz stworzyć aranżacje o wąskiej gamie kolorystycznej (monochromatyczną) czy barwny misz-masz. W doborze kolorów, których użyjesz w kompozycji warto posłużyć się kołem kolorów tak, aby nawet pozorny chaos miał w sobie ukrytą logikę. Pamiętaj, że kolory przeciwstawne wzmocnią efekt kontrastu (czerwony na tle zielonego będzie sprawiał wrażenie intensywniejszego), natomiast kolory sąsiadujące ze sobą w kole kolorów łagodzą się wzajemnie (żółty w otoczeniu pomarańczowego lub czerwonego nie będzie wydawał się bardziej stonowany niż w połączeniu z niebieskim).

7.

Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej skali i proporcji w kompozycji. Najlepszą metodą jest podzielenie całości (donica + rośliny) na trzy równe części. Aby całość wyglądała przyjemnie dla odbiorcy, powinniśmy zachować proporcje 2+1 lub 1+2. Jeśli wybieramy proporcje 2+1 (najczęściej stosowana, kiedy dysponujemy dość wysokimi donicami) wysokość roślin nie powinna przekraczać połowy wysokości donicy. Jeśli wybieramy koncepcje 1+2 dobieramy rośliny tak, aby ich wysokość była sumą dwóch wysokości donic.

8.

Jeśli w donicy planujemy posadzić kilka roślin, to w pierwszej kolejności wybieramy roślinę lub element dominujący, który zdeterminuje wysokość i kierunek kompozycji. Dobieramy do niej jedną lub kilka roślin o przewieszających pędach, które wprowadzą element równowagi. W większych donicach trzeba pamiętać, aby sadzić je na krawędzi tak, aby mogły swobodnie opadać w dół. Całość uzupełniamy roślinami, które zakryją puste przestrzenie oraz dodadzą objętości w środkowej części kompozycji.

9.

Wszystkie zasady są po to, żeby je łamać, a najlepsze efekty osiąga ten, kto robi to świadomie.

  • Facebook - Grey Circle
  • Pinterest - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle