Zostań mistrzem kwiatowych aranżacji, czyli kilka wskazówek jak stworzyć idealną kompozycję roślinną

Niezależnie od tego, czy planujemy rozświetlić taras letnimi kolorami czy nosimy się z zamiarem urozmaicenia ogrodu o kilka kwiatowych akcentów, świetnym rozwiązaniem będą rośliny w donicach. Niestety, wrzucając byle jak przypadkowe rośliny do doniczek, na sukces raczej nie mamy co liczyć. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów na to, jak wykreować idealnie zbalansowaną i harmonijną aranżację. Wystarczy kierować się kilkoma sprawdzonymi sposobami doboru roślin i donic, tak aby osiągnąć mistrzostwo w tworzeniu przepięknych kompozycji.

1.

Jeśli kompozycja będzie składała się z kilku donic ustawionych blisko siebie, starajmy się, aby były w podobnym stylu i kolorze (nie muszą być identyczne). Zbyt duża różnorodność będzie prowadziła do chaosu i wprowadzi wrażenie bałaganu.

www.houzz.com
www.houzz.com

2.

Zanim wybierzesz odpowiednie donice pora zastanowić się, jaki charakter ma miejsce, w którym je umieścisz. Zdecyduj czy lepiej będzie pasowało tradycyjne, czy nowoczesne wzornictwo. Kreowałeś ogród na podobieństwo formalnych ogrodów Wersalu? Renesansowy ogród włoski? Może stylem przypomina mały, wiktoriański ogródek? Świetnie, w którąkolwiek stronę nie powędrują Twoje skojarzenia, na pewno uda się znaleźć i dopasować odpowiednie doniczki, a to jeden z kroków do sukcesu.

Houzz.com
Houzz.com

3.

Myśl o donicach jak o rzeźbach, ogrodowych dziełach sztuki. Donice mogą być pięknym, artystycznym dodatkiem do roślin i otoczenia, w którym je umieścimy. Wykorzystaj ich potencjał. Zwróć uwagę na wielkość, kształt, kolor, materiał, z którego są wykonane. Czasami pozostawienie jednej pustej donicy w kompozycji może być tak samo interesującym co i zaskakujących rozwiązaniem.

Houzz.com
Houzz.com
Houzz.com

4.

Wybierz główny punk programu, czyli roślinę, którą obsadzisz w roli głównej i wokół, której będzie można zbudować pozostałe elementy kompozycji. Możesz to być zarówno roślina o dekoracyjnych liściach, jak i przyciągających wzrok pięknych kwiatach, owocach czy korze.

Houzz.com
Houzz.com

5.

Podejmij decyzję czy wolisz stworzyć prostą, minimalistyczną kompozycje z pojedynczą, ale efektowną rośliną czy bardziej skłaniasz się ku kaskadzie form i kolorów. Przemyśl, ile czasu jesteś w stanie poświecić swoim roślinom. Bogata kompozycja, wykorzystująca wiele roślin będzie wymagała więcej czasu i pielęgnacji.

Houzz.com
Houzz.com

6.

Zastanów się, czy wolisz stworzyć aranżacje o wąskiej gamie kolorystycznej (monochromatyczną) czy barwny misz-masz. W doborze kolorów, których użyjesz w kompozycji warto posłużyć się kołem kolorów tak, aby nawet pozorny chaos miał w sobie ukrytą logikę. Pamiętaj, że kolory przeciwstawne wzmocnią efekt kontrastu (czerwony na tle zielonego będzie sprawiał wrażenie intensywniejszego), natomiast kolory sąsiadujące ze sobą w kole kolorów łagodzą się wzajemnie (żółty w otoczeniu pomarańczowego lub czerwonego nie będzie wydawał się bardziej stonowany niż w połączeniu z niebieskim).

Houzz.com
Houzz.com
Houzz.com

7.

Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej skali i proporcji w kompozycji. Najlepszą metodą jest podzielenie całości (donica + rośliny) na trzy równe części. Aby całość wyglądała przyjemnie dla odbiorcy, powinniśmy zachować proporcje 2+1 lub 1+2. Jeśli wybieramy proporcje 2+1 (najczęściej stosowana, kiedy dysponujemy dość wysokimi donicami) wysokość roślin nie powinna przekraczać połowy wysokości donicy. Jeśli wybieramy koncepcje 1+2 dobieramy rośliny tak, aby ich wysokość była sumą dwóch wysokości donic.

Houzz.com
Houzz.com
Houzz.com
Houzz.com

8.

Jeśli w donicy planujemy posadzić kilka roślin, to w pierwszej kolejności wybieramy roślinę lub element dominujący, który zdeterminuje wysokość i kierunek kompozycji. Dobieramy do niej jedną lub kilka roślin o przewieszających pędach, które wprowadzą element równowagi. W większych donicach trzeba pamiętać, aby sadzić je na krawędzi tak, aby mogły swobodnie opadać w dół. Całość uzupełniamy roślinami, które zakryją puste przestrzenie oraz dodadzą objętości w środkowej części kompozycji.

Houzz.com
Houzz.com
Houzz.com

9.

Wszystkie zasady są po to, żeby je łamać, a najlepsze efekty osiąga ten, kto robi to świadomie.

jardinchic.com
Houzz.com