Trawa drzewiasta

Trawa drzewiasta to bardzo piękna, egzotyczna i fascynująca roślina. Podobnie jak misie koala, kangury czy krzewy banksji są jednym z przyrodniczych symboli Australii, i tak jak one nie występuje nigdzie indziej na świecie. Niestety w naszym klimacie uprawa tych roślin w gruncie jest niemożliwa, a stworzenie im odpowiednich warunków w mieszkaniu jest dość trudne, choć nie niemożliwe.

O ROŚLINIE

Do rodzaju Xanthorrhoeaceae (żółtakowate) zalicza się blisko 30 gatunków roślin potocznie nazywanych trawami drzewiastymi (ang. Grass tree). Ich naturalnymi siedliskami są sawanny i suche lasy eukaliptusowe Australii. Pierwsze trawy drzewiaste pojawiły się na ziemi około 200 milionów lat temu, czyli w tym samym czasie co pierwsze dinozaury. Wyglądem bardzo przypominają trawę, choć z naukowego (taksonomicznego) punktu widzenia mają z trawą mniej więcej tyle wspólnego co anturium czy banan- czyli nie aż tak wiele.

Młode rośliny wyglądem przypominają kępę trawy, ale już u kilkuletnich roślin możemy obserwować formującą się podstawę, która powstaje z ciasno zbitych, obumarłych liści, dodatkowo mocno wysyconych żywicą. Z czasem podstawa ta wydłuża się, formując pień. Proces formowania pnia przypomina mechanizm spotykany u palm czy sagowców. Rośliną blisko spokrewnioną i podobną do trawy drzewiastej jest trytoma groniasta (Kniphofia uvaria), popularna bylina ogrodowa. Liście i kwiatostan będą przypominać nam trawę drzewiasta, niestety roślina ta nigdy nie uformuje pnia.


UPRAWA

Jeśli, ktoś będzie bardzo zdeterminowany, żeby zacząć uprawę trawy drzewiastej

w domu oto kilka wskazówek:

-Rośliny powinny być sadzone w głębokich donicach.

-Idealnym podłożem będzie mieszanka piasku z np. ziemią do kaktusów lub ziemia do roślin doniczkowych. Wskazane jest też użycie w mieszance perlitu. Podłoże musi być bardzo dobrze przepuszczalne, ponieważ jest bardzo łatwo zalać korzenie

i doprowadzić do ich gnicia.

-Rośliny potrzebują bardzo dużo rozproszonego światła. W lesie eukaliptusowym natężenie światła jest zbliżone do dobrze nam znanych warunków z brzozowych zagajników, mam nadzieje, że wskazówka ta ułatwi znalezienie najlepszego miejsca dla rośliny.

-Roślina aklimatyzuje się do nowego miejsca nawet przez 3 do 4 lat.

-Jeśli rozmnażamy rośliny z nasion, trzeba być cierpliwym. Kiełkowanie może trwać nawet rok.

CIEKAWE FAKTY

- W Australii możecie spotkać trawy drzewiaste, których wiek określa się na ponad 600 lat. Jest to jeden z najdłużej żyjących gatunków w świecie roślin.

-Trawa drzewiasta jest również jedną z najwolniej rosnących roślin. Przyrost jednego metra pnia zajmuje około 100 lat!

-Naturalnie występują na terenie sawann i suchych lasów eukaliptusowych, przez co często padają ofiarami pożarów szalejących na tych obszarach. Ewolucja wyposażyła je w szereg mechanizmów umożliwiających przetrwanie tych ekstremalnie niekorzystnych warunków.

Idealnym przykładem jest pień drzewa wysycony żywicą – połączenie tych materiałów tworzy termoizolator, zabezpieczający żywe wnętrze rośliny przed przegrzaniem.

-Trawy drzewiaste dają schronienie i żywią wiele gatunków zwierząt takich jak ptaki, jaszczurki czy insekty. Badania wykazały, że tylko jedna roślina może być zasiedlana przez blisko 500 różnych zwierząt (bezkręgowców i kręgowców).

-Aborygeni przyrządzali napój z kwiatów trawy drzewiastej, a nasiona wykorzystywali do produkcji mąki. Również żywe wnętrze pnia oraz korzenie nadają się do spożycia.

-Żywica trawy drzewiastej była wykorzystywana przez aborygenów do wyrobu narzędzi, a dzięki swojej wodoodporności również do produkcji pojemników do transportu wody czy produkcji łodzi.