Kamelie z kolekcji Sydney Botanic Garden


Kamelie pochodzą ze wschodniej i południowej Azji. Do tej pory opisano około 200 gatunków tych roślin.


Kamelie są to zimozielone krzewy lub niewielkie drzewka. Charakteryzują się skórzastymi, błyszczącymi liśćmi oraz kwiatami przypominającymi kwiaty róż. Są bezzapachowe. Większość gatunków kwitnie w okresie zimowym i wiosennym, tylko nieliczne wyłamują się od tej reguły. Najpopularniejsze w uprawie są dwa gatunki: Camellia japonica - uprawiana jako roślina ozdobna lub doniczkowa oraz Camellia sinensis - krzew uprawny, z której pąków i liści przygotowuje się herbatę. Jako rośliny ozdobne poza C. japonica uprawiane są również C. oleifera oraz

C. sasanqua. W sprzedaży dostępne są liczne hybrydy i kultywary tych trzech gatunków. Powstało również kilka odmian międzygatunkowych.

Większość gatunków kamelii nadal pozostaje mało znana, a co za tym idzie rzadko spotykana w kolekcjach. Kamelie słyną z tego, że są wyjątkowo trudnymi

i kapryśnymi roślinami, co dodatkowo utrudnia ich uprawę poza miejscami ich naturalnego występowania. Tym milszym zaskoczeniem była moja wizyta w Ogrodzie Botanicznym w Sydney. Wrzesień w tej części świata nie oznacza początku jesieni, ale piękną, ciepłą wiosnę. Dzięki temu udało mi się zobaczyć niektóre z gatunków kamelii obsypane pąkami, kwiatami czy już zawiązanymi małymi owocami. W kolekcji znajduje się ponad 40 gatunków oraz liczne odmiany i kultywary, poniżej znajdziecie kilka spośród nich.

Camellia yunnanensis

Pochodzi z Chin z prowincji Syczuan i Yunnan. Rośliny mogą dorastać do 7 metrów wysokości. Tworzą białe, pojedyncze kwiaty. Liście są eliptyczne, błyszczące, ciemnozielone.


Camellia forrestii

Występuje w centralnej części wyżyny Yunnan w Chinach oraz w północnej części Wietnamu. Rośliny mogą dorastać do 2 metrów wysokości. Krzewy mają zwarty pokrój, a liście są małe, ciemnozielone. Młode przyrosty są koloru brązowego. Kwiaty są białe lub kremowe, drobne, pachnące.


Camellia mairei var lapidae

Pochodzi z Chin, z prowincji Syczuan, Yunnan, Guizhou, Guangxi, Hunan

i Guangdong. Występuje w gęstych lasach liściastych, na wysokości od 400 do 2300 metrów.


Camellia caudata

Występuje w południowy wschodniej Azji: Chiny, Tajwan, Birma, Nepal. Białe, drobne kwiaty o delikatnym zapachu pojawiają się na przełomie zimy i wiosny. Młode pędy i liście są pokryte drobnymi włoskami, które z czasem zanikają. Dorasta do około 7 metrów wysokości.

Camellia brevistyla

Występuje w górzystych rejonach południowo-wschodniej Azji. Kwitnienie rozpoczyna późną jesienią. Kwiaty są białe, okazałe, do 7 cm średnicy, pojedyncze.