Kangurza łapa prosto z Australii


Anigozanthos, Kangurza łapa

​Piękne kolory i interesujący kształt kwiatów sprawiają, że Anigozanthos jest jednym z roślinnych symboli Australii. W klimacie umiarkowanym rośliny z tego gatunku mogą być z powodzeniem uprawiane w domach. Dzięki dużej trwałości świetnie sprawdzają się również jako kwiaty cięte i są często wykorzystywane w aranżacjach przez florystów.

O ROŚLINIE

Kangurza łapa należy do rodzaju Anigozanthos i dzieli się na 11 gatunków. Najczęściej uprawianymi gatunkami są Anigozanthos humilis i Anigozanthos flavidus.

Największą ozdoba tych roślin są kwiaty, których kolor i wielkość są różne w zależności od gatunku. Najpowszechniej występują w kolorach żółtym i zielonym, ale są też odmiany o kwiatach czerwonych, różowych lub pomarańczowych. Za kolor kwiatów odpowiada barwny kutner (krótkie, drobne włoski), który poza kwiatostanem może pokrywać tez górną cześć pędu kwiatowego. Jeśli go dotykamy, to musimy zachować ostrożność, ponieważ kutner może podrażniać skórę oraz oczy.

Kwiaty pojawiają się zazwyczaj późną wiosną i latem. Pojedyncza roślina może tworzyć od kilku do kilkudziesięciu bezlistnych pędów, które mają tendencje do rozgałęziania i tworzenia coraz to nowych kwiatostanów (podobnie jak u Phalaenopsisa). Kangurze łapy zapylane są przez ptaki. Rośliny łatwo rozmnażają się przez wysiew nasion. Nasiona i młode siewki wymagają przepuszczalnego podłoża, najlepiej z domieszką piasku. Najlepszym okresem na wysiew nasion jest późna wiosna. Nasiona kiełkują od 15 do 40 dni. Kangurza łapę możemy również rozmnażać przez podział kłączy, jeśli są wystarczająco rozrośnięte. U niektórych gatunków są one bardzo kruche, dlatego należy uważać, żeby nie uszkodzić ich zbytnio w czasie podziału czy przesadzania do nowej doniczki. W komercyjnych uprawach rośliny są rozmnażane za pomocą metody in vitro.

UPRAWA

Rośliny wymagają uprawy w dobrze przepuszczalnym podłożu (najlepiej z dodatkiem piasku lub drobnego żwirku), niewielki dodatek kompostu może bardzo dobrze wpłynąć na wzrost rośliny. Świetnie nadaje się na stanowiska mocno nasłonecznionych, idealnie do tego będzie nadawało się okno wychodzące na południe lub południowy zachód. W suche i gorące lato możemy wystawić rośliny na zewnątrz, ale należy pamiętać o ochronie nocą, jeśli temperatura miałaby spaść poniżej 10C.

W okresie od wiosny do jesieni rośliny należy odżywiać co cztery tygodnie, najlepiej nawozem w proporcjach NPK 10-10-10.

Anigozanthos to roślina krótkowieczna, niektóre gatunki są uprawiane jako jednoroczne. Na naturalnych siedliskach żyją średnio 3 do 5 lat. Sprawdzona metoda zachowania roślin w dobrej kondycji jest podział kłączy co 2-3 lata.

Większość gatunków przechodzi zima okres spoczynku, niektóre z nich mogą zupełnie zamierać aż do kłącza. Należy pamiętać, aby w tym okresie tylko sporadycznie podlewać rośliny.

Anigozanthos, Kangurza łapa
Anigozanthos, Kangurza łapa

Anigozanthos, Kangurza łapa

Anigozanthos, Kangurza łapa

Anigozanthos, Kangurza łapa