Bananowy song


Bananowce (Musaceae) to licząca ok. 70 gatunków grupa roślin. Cześć bananowców tworzy jadalne owoce, inne gatunki są uprawiane jako roślinami ozdobne. W wielu miejscach na świecie są jednym z najważniejszych i najłatwiej dostępnych produktów spożywczych, a plantacje na których uprawia się banany, stanowią istotna gałąź przemysłu.

Najwcześniejsze znaleziska archeologiczne odnoszące się do uprawy tych roślin sięgają 5000 lat p.n.e. i zostały odnalezione w prowincji Kuk Swamp w Papui-Nowej Gwinei. Dzisiaj światowa produkcja owoców sięga 150 mln ton rocznie, a jej liderem są Indie (ok 20% ogólnej produkcji bananów na świecie).

Bananowce to największe rośliny zielne występujące na ziemi (nie tworzą zdrewniałego pnia). Spiralnie ułożone liście formują tz pseudo łodygę.

UPRAWA

Rośliny wymagają wysokich temperatur oraz dużej wilgotności powietrza. Banany dobrze sprawdzają się na przepuszczalnych i luźnych rodzajach podłoży. Owocem bananowca jest jagoda (nazywana powszechnie bananem). Komercyjnie uprawiane odmiany nie produkują nasion i są rozmnażane wegetatywnie przez podział kłączy lub w kulturach in vitro.

ZASTOSOWANIE

Poza dobrze znanymi wszystkim żółtymi owocami możemy spotkać również banany o skórce zabarwionej na zielono, różowo czy fioletowo. Liście, kwiaty oraz łodygi bananowców także są jadalne. W krajach tropikalnych stanowią istotny składnik lokalnych dań, szczególnie w kuchni azjatyckiej. Banan to nie tylko słodki, deserowy owoc, niektóre gatunki bananów są traktowane jak warzywa i ich owoce mają podobne zastosowanie jak ziemniaki.

Bananowce to także popularne rośliny ozdobne cenione za oryginalne kwiaty, pięknie wybarwiające się liście, łatwość uprawy, oraz małe wymagania.

I na koniec 'Bananowy song' w wykonaniu zespołu Vox.