Protea cynaroides

PROTEA KRÓLEWSKA

 

  • Zimozielony krzew, o lekko płożącym pokroju 

  • Dorasta do 1 - 1.5 m wysokości i 1.5 m szerokości, maksymalny rozmiar osiąga po około 10 latach

  • Stanowisko jasne, najlepiej o wystawie południowej

  • Podlewanie umiarkowane

  • Minimalna temperatura: około +1°C

  • Nadaje się do uprawy doniczkowej

  • Gatunek endemiczny pochodzący z Afryki Południowej (RPA).​

Protea królewska, protea, srebrnik

Protea cynaroides, czyli protea królewska zwana też cesarską, to gatunek należący do rodziny srebrnikowatych (Proteaceae). Roślina pochodzi z obszarów Południowej Afryki, ale dzięki niezwykle ozdobnym kwiatom, jest chętnie uprawiana w wielu rejonach o suchym i ciepłym klimacie.

UPRAWA

Protea jest wiecznie zielonym krzewem lub niewielkich rozmiarów drzewkiem. 

Rośliny można uprawiać w donicach. Wiosną i latem świetnie będą się czuły na zewnątrz, o ile zagwarantujemy im dużo słońca.

Protea wymaga lekko kwaśnego i przepuszczalnego podłoża. Rośliny podlewamy umiarkowanie w lecie, w ziemie powinniśmy podlewać bardziej oszczędnie. 

Rośliny nawozimy raz lub dwa razy w okresie wegetacyjnym. Najlepszy do tego celu będzie nawóz w płynie, o niskiej zawartości fosforu. Można stosować płynne nawozy do rododendronów i hortensji.

Rośliny rozmnażamy przez ukorzenienie półzdrewniałych końcówek pędów na wiosnę lub przez wiosenny wysiew nasion. Nasiona kiełkują w temperaturze 10-15ºC.

*W Europie rośliny można uprawiać w gruncie w 9 i 10 strefie mrozoodporności (zachodnie wybrzeże Irlandii, wybrzeże południowej Anglii, Portugalia, południe Hiszpanii, południe Francji, Włochy z wyjątkiem terenów górskich, wybrzeże Adriatyku). Rośliny powinniśmy sadzić w miejscach słonecznych. Gleba powinna być niezbyt zasobna w składniki pokarmowe, przepuszczalna. Roślin nie nawozimy. Przycinamy tylko w razie konieczności. Kwiaty po przekwitnięciu usuwamy.

 

 

Protea królewska, Protea, srebrnik