​Musa

BANAN

 

  • Roślina zielna, bylina, krzew, drzewo, najwyższe gatunki dorastają do 15 m wysokości

  • Preferują stanowisko słoneczne lub półcieniste

  • Wymagają podlewania umiarkowanego, okresowo bardziej obfitego

  • Minimalna temperatura nie powinna spadać poniżej 10°C

  • Mniejszych rozmiarów gatunki nadają się do uprawy doniczkowej

  • Pochodzi z tropikalnych obszarów Azji.

 

banan, bananowiec, musa
banan, bananowiec, musa

Banan (Musa) to liczący ok. 70 gatunków rodzaj roślin. Cześć bananowców tworzy jadalne owoce, inne gatunki są uprawiane jako roślinami ozdobne. W wielu rejonach świata są najważniejszymi

i najłatwiej dostępnych produktami spożywczymi. Plantacje, na których uprawia się banany, stanowią istotna gałąź przemysłu.


Najwcześniejsze znaleziska archeologiczne odnoszące się do uprawy tych roślin datuje się na  5000 lat p.n.e. Zostały odnalezione w prowincji Kuk Swamp w Papui-Nowej Gwinei. Dzisiaj światowa produkcja owoców sięga 150 mln ton rocznie, a jej liderem są Indie

(ok 20% ogólnej produkcji bananów na świecie). 


Bananowce to największe rośliny zielne występujące na ziemi (nie tworzą zdrewniałego pnia). Spiralnie ułożone liście formują tz. pseudo łodygę.

 

Do optymalnego rozwoju wymagają wysokich temperatur oraz dużej wilgotności powietrza. Banany dobrze sprawdzają się na przepuszczalnych i luźnych rodzajach podłoży. Owocem bananowca jest jagoda (nazywana powszechnie bananem). Komercyjnie uprawiane odmiany nie produkują nasion i są rozmnażane wegetatywnie przez podział kłączy lub w kulturach in vitro. Poza dobrze znanymi wszystkim żółtymi owocami możemy spotkać banany    o skórce zabarwionej na zielono lub różowo. Także liście, kwiaty oraz łodygi bananowców są jadalne, stanowią istotny składnik wielu dań, szczególnie kuchni azjatyckiej. Banan to nie tylko słodki, deserowy owoc, niektóre gatunki bananów są traktowane jak warzywa i ich owoce mają podobne zastosowanie jak ziemniaki.


Bananowce to nie tylko rośliny użytkowe, to także rośliny ozdobne, doceniane za oryginalne kwiaty, pięknie wybarwiające się liście, łatwość uprawy oraz niskie wymagania. 

banan, bananowiec, musa