Kalanchoe tomentosa

Żyworódka omszona

 

  • Gatunek rośliny z rodziny gruboszowatych

  • Rośliny tworzą pojedynczy, wzniesiony pęd

  • Liście bezogonkowe, o eliptycznym kształcie, pokryte kutnerem (omszone) 

  • Na krawędziach liści włoski kutnera mają charakterystyczny brązowy kolor

  • Wymaga silnie oświetlonego stanowiska, idealne będzie okno z wystawą południową

  • Podlewanie umiarkowane, nie należy dopuścić do całkowitego przesuszenia podłoża

  • Optymalnie rośnie w temperaturze 20-24°C

  • Gatunek pochodzi z Madagaskaru.

Kolanchoe tomentosa, Żyworódka omszona

O ROŚLINIE

Żyworódka omszona (Kalanchoe tomentosa) to gatunek rośliny z rodziny gruboszowatych. Jest sukulentem liściowym i naturalnie występuje na siedliskach ubogich w wodę. Gatunek pochodzi z Madagaskaru.

Żyworódka omszona jest niewielkich rozmiarów rośliną zielną. W sprzyjających warunkach może dorastać do 45 cm wysokości i około 30 cm szerokości. Liście żyworódki omszonej są bezogonkowe, eliptyczne, o lekko ząbkowanych krawędziach. Zarówno pędy jak i liście pokrywa gęsty kutner. Nadaje on roślinie charakterystyczny srebrny odcień, z wyjątkiem krawędzie liści, gdzie włoski są koloru brązowego.

Rośliny w warunkach domowych niezbyt chętnie kwitną. Pędy żyworódki dobrze znoszą przycinanie. Regularnie formowane rośliny przybierają postać niewielkiego drzewka (à la bonsai). Nadają się do uprawy w formie kokedamy.

UPRAWA

Optymalna temperatura w okresie zimowym to oloło 15°C, a w miesiącach letnich około 20°C. Temperatura minimalna akceptowalna dla roślin to 10°C.

Rośliny preferują stanowiska dobrze oświetlone, ale zaleca się, żeby było to światło rozproszone. 

Podlewanie roślin powinno być umiarkowane, intensywniejsze latem kiedy temperatury są wyższe i bardziej ograniczone zimą kiedy temperatury są niższe i ziemia nie przesycha zbyt szybko. Zawsze zalecam sprawdzenie stanu wilgotności podłoża w doniczce, zanim zaaplikujemy kolejną dawkę wody. Nie można dopuścić do całkowitego przesuszenia ani zalania podłoża.

Rośliny nawozimy od wiosny do późnego lata, raz w tygodniu. Najlepiej sprawdzi się nawóz do roślin liściastych.