Ixiora sp.

Iksora

 

  • Do rodzaju Iksora należy ponad 500 gatunków tropikalnych krzewów i drzew

  • Występują w Afryce, Azji i na wyspach Pacyfiku

  • W zależności od gatunku rośliny dorastają do 2.5 m wysokości

  • Rośliny zimozielone,

  • Preferuje stanowiska półcieniste, 

  • Niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne lub doniczkowe,

  • W Azji korzenie niektórych gatunków są wykorzystywane do leczenia czerwonki i dolegliwości żołądkowych

20140527-_DSC0098.jpg

O ROŚLINIE

Ixora to rodzaj roślin z rodziny Rubiaceae (Marzanowate).

Iksiory to wiecznie zielone drzewa lub krzewy, pochodzące z obszarów tropikalnych i subtropikalnych. Największą różnorodność gatunków spotyka się w tropikalnych rejonach Azji. W Stanach Zjednoczonych roślina jest znana pod nazwą jaśmin z Indii Zachodnich, inne popularne nazwy to : viruchi, rangan, kheme, ponna, channel tanea, techi, pan, siantan, jarum-jarum / jejarum, jungle flame, jungle geranium i cruz de Malta. 
Rośliny mają skórzaste, ciemnozielone liście o długości od 8 do 16 cm. iksory preferuj kwaśną glebę i są odpowiednim wyborem na bonsai. W klimacie tropikalnym kwitną przez cały rok. W uprawie doniczkowej, w chłodniejszym klimacie, kwitną latem. Rośliny posiadają właściwości lecznicze i są powszechnie stosowane w indyjskiej medycynie ludowej.

W klimacie umiarkowanym i chłodnym iksory są także uprawiana w ogrodach jako rośliny jednoroczne

UPRAWA DONICZKOWA W DOMU

Światło

Iksory lubią jasne, słoneczne stanowiska, ale latem należy trzymać je z dala od bezpośredniego światła słonecznego, które może powodować oparzenia na liściach.


Podlewanie.

Należy utrzymywać glebę na stale lekko wilgotnym poziomie. Rośliny preferują wyższą wilgotnością powietrza w pomieszczeniach. Szczególnie zimą nie zaleca się stawiania doniczek z iksorami w pobliżu kaloryferów.

Temperatura.

Temperatura w pomieszczeniu, w którym uprawiana jest iksora, nie powinna spadać poniżej 15°C.


Gleba.

Rośliny najlepiej rozwijają się w kwaśnej bogatej, wilgotnej glebie zawierającej torf.


Nawóz.

Nawozimy rośliny wiosną, najlepiej preparatami wolno uwalniającymi substancje pokarmowe, alternatywnie co tydzień w okresie wegetacji płynnym nawozem do roślin kwitnących. 

Problemy
Rośliny wymagają regularnej ochrony przed mszycami i tarcznikami.

Jeśli na liściach pojawią się ciemne plamy, roślinie może brakować dwóch podstawowych mikroelementów: żelaza i manganu. Jest to powszechny problem w przypadku roślin uprawianych w podłożu o zbyt wysokim, w stosunku do wymagań, pH. Młode liście spryskujemy chelatowanym roztworem odżywczym wzbogaconym w żelazo i mangan. Młode liście lepiej wchłaniają oprysk niż stare liście, więc lepiej reagują na zabieg. Dodatkowo należy przesadzić roślinę do doniczki ze świeżym podłożem, o niższym pH (np. podłoża dla roślin wrzosowatych).

Wskazówki
Ixora to kapryśna roślina doniczkowa. Nawet niewielka ekspozycja na zimno lub przesuwanie rośliny w inne miejsce może skutkować opadaniem liści.

Idealnym miejscem do uprawy iksory są szklarnie lub oranżerie, gdzie ich kwitnienie będzie zdecydowanie obfitsze. Należy uważać z agresywnym przycinaniem Ixory, najlepiej jeśli pozwolimy im rosnąć nieco dziko, wynagrodzą nas obfitszym kwitnieniem.

20180514-_DSC0609.jpg
20201121-850_6681.jpg