Ixia virdiflora, Iksja, Ixia, Lepniczka

Ixia viridiflora

LEPNICZKA, TURKUSOWA IKSJA

  • Roślina cebulowa (do 1 m wysokości)

  • Stanowisko słoneczne 

  • Podlewanie oszczędne

  • Minimalna temperatura: około 3°C

  • Nadaje się do uprawy doniczkowej

  • Pochodzi z Afryki Południowej

 

O ROŚLINIE

Ixia viridiflora należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae) i jest blisko spokrewniona

z takimi roślinami jak frezja, krokosmia czy krokus.

Naturalnie występuje na niewielkim obszarze w Prowincji Przylądka Dobrej Nadzieji

w RPA.

 

W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych Ixia viridiflora ma status gatunku narażonego na wyginięcie w niedalekiej przyszłości (Vu).

 

Roślina rozwija się z niewielkiej bulwocebuli. Ixia viridiflora jest jednym

z najwyższych gatunków w obrębie rodzaju Ixia, jej wysokość może dochodzić do 100 cm wraz z kwiatostanem. Liście są wąskie, mieczowate, długości do 60 cm.

Kwiaty  zebrane w luźne kłosy, zazwyczaj  od 12 do 20 w kwiatostanie. Kwiaty koloru zielonkawo niebieskiego, o wyraźnym ciemno purpurowym oczku. Wszystkie kwiaty

w kłosie otwierają się niemal równocześnie. Kwitnienie trwa zaledwie kilka dni. Kwiaty otwierają się tylko w słoneczne dni, zamykają się na noc. Nie mają zapachu i produkują znikomą ilość nektaru. Są zapylane przez żuki z rodziny poświętnikowatych, które żywią się pyłkiem kwiatowym.

 

Owocem Ixii viridiflory jest torebka, która po zaschnięciu pęka uwalniając nasiona.

 

Rośliny kwitną późną wiosną (tylko w przypadku roślin, które zimowały w gruncie).

 

Rośliny zamierają w okresie zimowym.

 

UPRAWA

 

Ixia viridiflora jest jedną z trudniejszych w uprawie roślin cebulowych.

Wymaga ziem przepuszczalnych, szybko przesychających, nie toleruje dłużej utrzymującej się wilgoci, są bardzo podatne na gnicie korzeni i cebul. Najlepiej sprawdzi się na glebach piaszczystych. W okresie spoczynku roślin należy całkowicie zaniechać ich podlewania,

z tego też powodu w naszym klimacie nie powinny zimować w gruncie.

Ponieważ jest bardzo trudno zapewnić roślinom optymalne warunki w gruncie zaleca się

ich uprawę w donicach, gdzie możemy lepiej kontrolować wilgotność podłoża.

Minimalna wielkość zalecanej donicy w uprawie tego gatunku to ok. 30 cm średnicy.

Na dnie wokół otworu odpływowego umieszczamy warstwę drenażową (najlepiej drobne kamyki lub żwir). Następnie wsypujemy do wysokości  ¾ donicy przygotowaną mieszankę piasku i ziemi liściowej (w proporcji 1:1). Kolejną warstwę stanowi ok. 1 cm piasku rzecznego, na którym umieszczamy cebule. Ponownie przysypujemy wcześniej przygotowaną mieszanka piasku i ziemi liściowej. Cebule po posadzeniu należy niezwłocznie podlać

i postawić w dobrze nasłonecznionym miejscu. Sadzenie cebul powinno odbywać się w kwietniu lub maju.

 

Od momentu kiedy pojawią się pierwsze liście, zaleca się zraszanie roślin co około 10 dni. Kiedy liście zaczynają zasychać, należy niezwłocznie zaprzestać podlewania.

Zaleca się niestosowanie nawozów mineralnych, rośliny źle reagują na wysoką zawartości azotu w podłożu. Można stosować nawozy organiczne w minimalnych dawkach.

Cebule mogą zimować w donicach (nie trzeba ich wykopywać tak jak tulipanów) o ile jesteśmy w stanie zapewnić im suche i chłodne miejsce. Zalecane jest przesadzanie cebul do nowego podłoża co dwa lata, wtedy przy okazji należy je oczyścić z obumarłych cebul

i przejrzeć pod kątem ewentualnych chorób i szkodników.

 

Bulwocebule  Ixii viridiflory mają zdolność do tworzenia cebulek potomnych. Cebule są bardzo nietrwałe i krótkowieczne.

 

Nasiona należy wysiewać  wiosną (kwiecień, maj) w przepuszczalne podłoże, na głębokość od 3 do 5 mm. Należy utrzymywać względnie wilgotne podłoże przy zapewnieniu jednoczesnej dobrej wentylacji powietrza. Nasiona kiełkują po około 4 tygodniach od wysiewu. Są zdolne do kwitnienia już w kolejnym sezonie. Nie zaleca się przesadzania młodych roślin przez okres dwóch lat od wysiewu.

Rośliny wymagają stanowisk w pełnym słońcu.

W uprawie doniczkowej cebule często są atakowana przez wełnowce (czerwce mączyste). Na liściach oraz kwiatach często żerują mszyce i przędziorki.  Poważnym problemem w uprawie są również grzyby gnilne, dlatego przed posadzeniem cebul zaleca się zaprawianie ich fungicydem.

 

Ixia virdiflora, Iksja, Ixia, Lepniczka
Ixia virdiflora, Iksja, Ixia, Lepniczka