Grammatophyllum speciosum

ORCHIDEA TYGRYSIA

 

 • Tropikalny storczyk o sympodialnym typie wzrostu, 

 • Dorasta do 2.5 m wysokości, kwiatostan może osiągać 1.5 m długości,

 • Największa karpa orchidei tygrysiej ważyła ponad 2 tony i była prezentowana w 1851 roku na wystawie w Pałacu Kryształowym w Londynie,

 • Preferuje stanowiska w półcieniste, 

 • Dzięki zdolności do magazynowania wody w zgrubiałych pseudobulwach dobrze znosi dłuższe okresy suszy,

 • Nie jest polecany do uprawy doniczkowej,

 • Naturalnie występuje na Półwyspie Malajskim, w Indonezji, na Filipinach i w Nowej Gwinei.

O ROŚLINIE

Nazwa gatunkowa Grammatophyllum pochodzi od greckich słów: gramma (litera) oraz phyllum (kartka) i nawiązuje do charakterystycznego wybarwienia kwiatów, które przypomina odręczny charakter pisma. Powszechnie używana nazwa orchidea tygrysia (ang. Tiger Orchid) również nawiązuje do kolorystyki kwiatów, kojarzącej się z tygrysim umaszczeniem.

Orchidea tygrysia jest największym ze wszystkich storczyków występujących na ziemi. Fakt, że rośliny mogą dorastać do 3 metrów wysokości, a karpa może niekiedy przekraczać wagę jednej tony, wydaje się imponujący.

W 1851 roku na Wielkiej Wystawie w Londynie, jako jedną z głównych atrakcje prezentowano orchideę tygrysią ważącą ponad DWIE TONY!!

 

Niestety, ze względu na ogromne rozmiary, jakie osiąga ten storczyk, nie jest to roślina polecana do uprawy w domach i ogrodach zimowych (do uprawy doniczkowej polecam inny, mniejszych rozmiarów gatunek Grammatophyllum scriptum var. citrinum).

Zgrubiałe pędy tz. pseudobulwy są przystosowane do magazynowania wody i substancji pokarmowych, które pomagają roślinie przetrwać okresy suszy. Pseudobulwy mają wężowaty kształt, a ich długość może przekraczać 2 m. Pędy są ulistnione tylko w górnych partiach, starsze liście zasychają i odpadają, pozostawiając widoczne na łodydze blizny. Liście są ciemnozielone, ułożone naprzeciwlegle wzdłuż łodygi, długości od 50 do 100 cm, szerokość blaszki liściowej wynosi około 3 cm.

Najczęściej na jednym pędzie kwiatowym możemy doliczyć się około 30 kwiatów,

w bardzo sprzyjających warunkach, ich liczba może przekraczać 80. Kwiatostan może mieć długość ponad 1 m. Pojedynczy kwiat ma średnicę ok. 10 cm. Rośliny kwitną zazwyczaj co dwa do czterech lat. Kwiatami możemy cieszyć się przez blisko 2 miesiące. Kwitnące rośliny możemy spotkać zazwyczaj w lipcu i sierpniu, oczywiście mowa o miejscu gdzie naturalnie występują. Kwiaty są zapylane przez pszczoły z rodzaju Xylocopa.

Orchidea tygrysia jest bardzo dekoracyjną rośliną i dość często można ją spotkać w tropikalnych parkach i ogrodach, uprawiane jako rośliny ozdobne.


Orchidea tygrysia jest epifitem (czyli rośnie na innej roślinie, ale nie jest pasożytem), rzadziej jest spotykana jako litofit (roślina naskalna) lub roślina rosnąca bezpośrednio w gruncie (dotyczy to roślin, które rozwijają się np. na powalonych pniach drzew).


W środowisku naturalnym Grammatophyllum speciosum występuje na terenie: Borneo, Indonezji, Półwyspu Malajskiego, Indochin i Filipin.

UPRAWA

Orchidea tygrysia jest rzadko spotykana w uprawie, ze względu na rozmiary, które osiągają dojrzałe rośliny. Jeśli jednak dysponujemy odpowiednio przestronnym pomieszczeniem, powinniśmy zapewnić roślinie drewniany kontener lub koszyk do uprawy epifitów. Orchidea tygrysia źle znosi przesadzanie.

Rośliny rośną najlepiej w podłożu:

 • cztery części kory sosnowej

 • dwie części keramzytu

 • jedna część węgla drzewnego

Rośliny najlepiej rosną w temperaturze powyżej 20°C, wymagają dużej ilości rozproszonego światła i intensywnego podlewania szczególnie w okresie wiosenno-letnim. W zimie temperatura otoczenia może być nieco niższa, ale nie powinna spadać poniżej 18 °C (minimalna temperatura uprawy dla tego gatunku to 15°C, rośliny zamierają poniżej 7°C). W okresie zimowym należy ograniczyć podlewanie.

Rośliny powinny być nawożone regularnie przez cały rok. W okresie wiosenno-letnim nawóz powinien zawierać zwiększoną dawkę azotu, natomiast w okresie jesienno-zimowym stosuje się obniżoną dawkę azotu i zwiększoną dawkę potasu.

 • Facebook
 • Pinterest
 • Instagram
© Floratropicana 2021 All Rights Reserved