Aristolochia grandiflora
KOKORNAK WIELKOKWIATOWY
-
Ozdobne pnącze dorastające do 10 m wysokości,
-
Wymaga podpór, wokół których może owijać się pędami,
-
Słynie z okazałych kwiatów, które są zaliczane do jednych z największych w królestwie roślin,
-
Kwiaty wydzielają ostrą, nieprzyjemną woń, która wabi owady zapylające, głównie muchy,
-
Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych, o odczynie zbliżonym do neutralnego,
-
Minimalna temperatura: około 10°C (strefa mrozoodporności 11 i 12),
-
Występuje naturalnie na nizinnych obszarach Ameryki Środkowej (na wysokości do 600 m n.p.m.).

O ROŚLINIE
Kokornak wielkokwiatowy (Aristolochia grandiflora) to jedno z najciekawszych tropikalnych pnączy. Szybko przyrastające wiotkie pędy mogą osiągać wysokość 10 m. Liście są koloru jasnozielonego, o sercowatym kształcie. Główną ozdobę rośliny stanowią niezwykle okazałe, wielobarwne kwiaty, w charakterystycznym dla kokornaków kształcie fajki.
Bardzo ciekawa jest fizjologia kwiatów kokornaka olbrzymiego. Pojedynczy kwiat kwitnie przez 48 godzin. Pierwszego dnia kwitnienia znajduje się w 'fazie żeńskiej'. Charakterystyczne dla kwiatów w tej fazie rozwoju jest wydzielanie nieprzyjemnego zapachu. Zwabione intensywną wonią owady (przede wszystkim muchy) wchodzą do kwiatowego lejka, pułapki. Sztywne włoski wyściełające wnętrze okwiatu prowadzą owada w kierunku dnia kwiatowego, jednocześnie uniemożliwiając wycofanie. Po dotarciu do słupka kwiatowego, dochodzi do zapylenia. Kolejnego dnia kwiaty wchodzą w 'fazę męską', uwalniają ziarna pyłku, który przyczepia się do ciał owadów. Intensywny zapach zanika, sztywne włoski wiotczeją, umożliwiając owadom wydostanie się z pułapki, aby mogły zapylić kolejne kwiaty.
Tak jak u pozostałych gatunków kokornaków owocem jest pękająca torebka.
ZASTOSOWANIE
W Kolumbii ekstrakt z roślin kokornaku wielkokwiatowego jest stosowany w tradycyjnym lecznictwie jako środek na ukąszenia węży. Ma również właściwości antybakteryjne.
UWAGI
Kokornak wielkokwiatowy jest trujący dla niektórych ssaków.



